KULTTUURI. MUSIIKKI. ELOKUVAT, Ulkomainen, USA. 4 OSCARS. 2 Golden Globe 2019, PARAS Draama Elokuva& Miespääosa….BOHEMIAN RHAPSODY Elokuva Arvostelu, Kokemus. 8.1.2019 Draama, Elämänkerta, Klassikko&Legend Musiikki, Hitit QUEEN, MusiikkiVideot &Elokuva trailerit, kuvat. Suosikit&Elämäntapa. HXSTYLE.net HEINIS

img_20181104_094901_758

HELSINKI, KAMPPI….

20181211_104102

ELOKUVATEATTERIN SISÄMAINOS….

img_20181211_104456
Kuva VINYYLI, Albumi kokoelmasta ja CD erikseen, eivät kuvassa

KYLLÄ Huomioin jo Marraskuussa ENSI-ILTA Aikaan, että ELOKUVA Bohemian Rhapsody on  IHAN PAKKO KATSOA LISTALLA.

SÄÄSTIN Tarkoituksella, Elokuvan katsomista…..Yritin Mennä MAXIIN, Helsinki  2.krt, EI onnistunut ja Toinen MIELENKINTOINEN Vaihtoehto….. ITIS, Uudet&Modernit ELOKUVATEATTERIT, 9. SALIA Avattiin 30.11.2018.

QUEEN Musikki on minulle, ennestään hyvinkin tuttua.

Huomioin taas radion ja TV:n kautta FREDDIEN Upean&Ainutlaatuisen voimakkaan ja Monipuolisen ÄÄNEN, Laulajana, Böndi ja musiikki koskettivat. JULKISISSA Tiedotusvälineissä, myös HITIT ja musiikkivideot tulivat tutuiksi. Aloin Seuraamaan QUEENIA, esiintymisiä, musiikkia….Myös Rock, Pop musiikki on ollut aina minulle lähellä sydäntä.

KOKOELMA Albumi GRETEST HITS I ja II löytyy Kotonta. 2 ALBUMIA, CD Yhdessä minulla; on Julkaistu 1973 – 1981, 17 Kpl  ja  II on julkaistu 1981 – 1991, myös 17 kpl.

1546860418686

ENSI-ILTA…. 2. Marraskuuta 2018

4 OSCARS…

PARAS MIESPÄÄOSA, ÄÄNITYS, LEIKKAUS ja ÄÄNITEHOSTEET

BOHEMIAN RHAPSODY

Elämänkerta, Draama ja Musiikki elokuva

 

OHJAUS: Bryan Singer

Pääosissa: Rami Malen eli Freddy Mercury,

Lucy Boynton, Gwilym Lee, Ben Hardy…

20190108_213924

Kuvat&Info Finkino ja Internet, omat kuvat

20190108_214045

20190108_214011

20190108_101539

LOISTAVA näyttelijä suoritus Rami Malek. Hyvin tunnisti Freddyn tyypillisimmöt, ilmeet ja asennot, maneerit Konserteissa ja Persoonallisen, hieman naismaisen tyylin Tyylin.

UUSI, Nuori  näyttelijä minulle.

 

2 GOLDEN GLOBE….palkintoa 2019

PARAS MIESPÄÄOSA, Draamaelokuva….Rami Malen

PARAS ELOKUVA

20190108_101616

LÄMPIMÄT ONNITTELUT, Elokuva Teamille

”DONT FORGET SMILE”

 

All Movie Clips&trailers…

 

MUSIKKI KLASSIKKO, HISTORIA…

QUEEN Brittiläinen Rockyhtye 1970 – 1991 –

LAJIT, KLASSIKOT….ROCK, hard ja pop, Heavymetal

 

BÄNDI, 4 jäsentä: Laulaja, Basso, Kitaristi ja rumpali.

Brian May, Kitara ja laulu

Jhon Deacon, Basso

Roger Taylor, Rummut ja laulu

 

DISKOGRAFIA…

1. ALBUMI 1971 – 1972, Julkaistu 1973…QUEEN

ALBUMIT 17

SINGLET 55

Kokoelmat 6

Konserttitallenteet 6, Musiikkivideot, Boxit ja DVD

 

Freddie MERCURY 1946 – 1991, Taiteilijanimi

…Laulaja, Lauluntekijä ja pianisti

QUEEN 1970 -1991

FREDDYN Oikea nimi FARROK BULSARA …UUSI tieto myös minulle

FREDDY oli BISeksuaali ja kuoli AIDSIIN, v. 199. RIP

Oli kuollessaan vasta 45 vuotias. Oikea Ystävä, Miesystävä ja Bändi, Mary ja perhe pysyivät rinnalla lopuunasti. MAAILMASSA Yllätys ja Kansainvälinen julksuus, Suru. RIP

ELÄMÄNKERTA elokuva QUEEN yhtyeestä, hösenistä ja  etenkin, Laulaja LEGENDA, Taitava, Lahjakas ja Ainutlaatuinen ÄÄNI… Freddy Mercurystä, taiteilijanimi.

 

QUEEN&HITIT, SINGLET:

Mm. BOHEMIAN RHAPSODY, We are the Champion, Show must go on, We will rock you, Who wants live forever, A kindof Magic, Friend will be friends, I want breake free, I want it All, Dont stop me now, Radio Gaga…

img_20181113_110138_746

GREATES HITS I ja II, 34 Hittiä, singleä….SUOSITTELEN LÄMPIMÄSTI

1542088528941

MUSIKKITUOTTAJAT Kaikkien aikojen Myydyimmät Ulkomaiset ALBUMIT Suomessa….

 

1. QUEEN Greatest Hits II……149.662 kpl

2. Abba ja 3. Bon Jovi…

 

QUEENIN ALBUMEJA on myyty….Maailmanlaajuisesti yli 300 milj. Kpl

Kulta, Hopea ja Platina MYYNTILUKUJEN PERUSTEELLA

PLATINA 300.000 kpl albumi

ja 600.000 single, Brit.

 

Britaniass 14 albumia PLATINAA,

…Menestynein Greateshits II

KULTAA 8 Albumia

USA 12 albumia Platinaa.

 

Suoistuin&Tunnetuin, Menestys Kappale….

QUEEN: BOHEMIAN RHAPSODY

Official video, 6 min

 

 

WE ARE THE CHAMPIONS…

LIV AID 1985

YMPÄRI MAAILMAATUNNETTUJA ja Minun SUOSIKKEJA, Musikki Trailerit mm.

 

1991 –

Brian ja Roger soolouralle, Jhon vetäytyi julkisuudesta

MENESTYNEIN …Studio ALBUMI, QUEEN 1995,

Made in Heaven

2001 Single Robbie Williamsin kanssa, No One but you

2005 – 2006, 2012 –

Paul Rogers ja Adam Lamber 2012 – &Queen Kiertueilla ….

 

KRIITIKOT eivät tykänneet, LIPPUTULO MENESTYS

3. KATSOTUIN Elokuva Suomessayli 300.000 Katsojaa

 

BOHEMIAN RHAPSODY Elokuva

….Arvostelu, Kokemus

Elokuvan alku Hyvin yksityiskohtainen ja tarkkaa Lähikuvaa Freddy Mercurystä,Kasvot,  Viikset ja siitä lähdettiin eteenpäin. Ensin Perhe elämää, Intialainen perhetausta, nuorempi sisko, Isä ja Läheinen, ymmärtäväinen Äiti. Freddyllä oli Kiinostus Musiikkin ja seurasi tarkkaavaisesti Musiikkimaailmaa mm. Livenä, esiintyjiä,  bändin toimintaa, yksityiskohtia jne.

Freddy oli taiteellinen, persoonallinen  ja massasta erottuva Nuorimies. Etsi nuorena itseään, ensin Tutustui ja oli Maryn kanssa tavallissa PARI ja Heterosuhteessa,  naimisissa. Mary oli Muotikaupassa töissä ja hän Uskoi Freddyyn, ennen ja alkuun Julkisuudessa Musiikkimaailmassa. Freddyllä oli Ulkonevat etuhampaat, Eksoottinen ulkonäkö ja rakasti Kissoja.

BÄNDISSÄ oli 4 erilaista jäsentä, jotka olivat erimieltä Musiikillista  ja muista Musiikkiuraan liittyvissä asioissa. He muodostivat oman perheen, tiiviin tiimin  eli Bändin.  Myöhemmin Elämän tiet alkoivat menemään erisuuntiin, jokaiselle tuli omat perheet, vaimot ja Lapset. Freddy oli aina myöhässä, jota sai muut odottaa.

Yleensä Freddy keksi uusia ja mielenkiintoisia ideoita, joita Bändi Urallaan toteutti rohkeasti. Fredddy oli myös PERFEKTIONISTI eli Täydellisyyden tavoittelija, Albumin Nauhoituksia ja tekovaiheessa, Kappaleiden ottoja ja Yksityiskohtia otettiin monen  monta kertaa, uudestaan ja uudestaan…siihen asti kun Freddy oli Tyytyväinen.

Julkisuuden myötä  Freddyn ympärille kertyi, erilaisia ihmisiä ja hyväksikäyttäjiä, maineen, viinan, huumeiden, seksin ja juhlien jne.  toivossa. Elämänmeno: Työ ja Juhlinta, Meno oli Vauhdikasta, Kovaa ja samalla Freddy teki kovasti töitä, mutta unohti Itsensä ja Todelliset Ystävänsä. Onneksi Mary ja muutama muu henkilö, olivat todellisia Freddyn Ystäviä, välittivät Freddystä ja Hänen Hyvinvoinnistaan, myös Ihmsenä.

Bohemian Rhapsody Draama, elämänkerta ja Musiikki elokuvana oli 1. Tunnin aikana, sekavaaja vaikeaa seurata. KATSELIN Ympörilleni Elokuvakatsomossa ja ajattelin mitä tästää tulee…Elämäntarinan ja Elokuvan JUONI oli, jotenkin erityisen sekava ja hukassa. Näytettiin välähdylsiä, keikoista, kaupunkeja jne. Kyllä elokuvassa oli myös Hienoja ja  Upeita Valokuvauksellisia Yksityiskohtia, esim. Aurinkolasien kautta katselua, Tykkäsin.

Kun MUSIIKKI, Keikat ja Bändin henkilöt ja esiintymset pääsivät kunnolla elokuvassa vauhtiin puolivälin jälkeen, TARINA alkoi muodostumaan….

Olin ihan myyty…..Elin Elokuvan tapahtumissa ihan täysillä mukana, kuten hyvä Elokuva ja tarina tekee minulle. Ihan pakko oli naputtaa rytmiä jalla ja kädellä, Koin Ilot ja Surut elokuvan, Koskettavan, tunteisiin vetoavan musiikin ja kohtauksien Tapahtumien mukana. Itkin, pyyhin kyyneleitä ja nauroin elokuvan aikana. Koskettavia kohtauksia olivat mm. Bohemian Rhapsodyn tekemisen vaiheet, Livekeikat, Perhetapaamiset, AINUTLAATUINEN LIFE AID KONSERTTI. Kaikki MAAILMAN Kuuluisat ja suuret Artistit , Bändit esiintyvt, Afrikan Hyväntekeväsyyyskonsertissa,  jonka olen katsonut ja Kokenut TV:kautta v. 1985 ja lukenut, seurannut lehdistöstä. JÄTTI KONSERTIN KOOLLEKUTSUJANA oli Bob Geldof,  SUURI Media tapahtuma ja Julkisuus ympäri Maaailmaa myös.

Näyttelijät etenkin Freddy eli Rami Malek, Sarah ja Bändin Jäsenet suorituivat loistavasti omista rooleistaan elokuvassa, olivat uskottavia ja erilaisia persoonia, kuten oikeassakin elämässä yleensä on.

MUSIIKIN TEKEMINEN on Team työtä, Bändi oli Freddylle tärkeä ja Freddy oli tärkeä Bändille. Kokonaisuutena, puolivälin jälkeen elokuva, antaa hyvän kokonaiskuvan kovasta Musiikkimaailman Bisneksestä, Riidoista, ongelmista ja menestyksen ajoista.

SUOSITTELEN ELOKUVAA Kaikille Meille, Queenin musiikista ja Freddyn uskomattoman, Upeasta ja Ainutlaatuuisesta Äänestä, Persoonallisesta ja Traagisesta Elämäntarinasta tykkääville.

img_20181113_110138_746

Lovely Thanks Freddy  RIP…and QUEEN Members, You Do Important and Recpect Music Work,  entertainment US MUSICLOVERS&Followers around World. Thankful get Know&Hear music. ENJOY

 

MUSIC&Memories  LIVE FOREVER…

Tekijä: HXSTYLE.net

LIFE Style&Muoti BLOG...HXSTYLE.net HEINIS Day by Day LIVING&ENJOY Life... Hope&Carpe Diem...SMILE

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: