LOHI-KATKARAPUPIIRAKKA, KasvisPIIRAKKA
RESEPTI
POHJA TAIKINA
75 g leivinmargariiniä
1 prk Valio maitorahkaa
2,5 dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
Lisää kaikki aineet ja sekoita, tasaiseksi.
TÄYTE
200-300 g lohta, leikattuna pieniksi paloiksi ja siivuiksi
1 kpl punainen paprika, pilkottuna pieniksi paloiksi
Katkarapuja, pakaste n. 100-200 g
1 kpl sipuli, pilkottuna pieniksi paloksi
4-6 kpl valkosipulin kynsiä, leikattuna pieniksi paloiksi
1 prk VALIO Ruoka kerma tai kuohukerma
MAUSTEITA. Kalamauste, sitruunamehu ja suola ja pippuri myllystä.
VOITA nokare, paistamiseen.
PAISTO 200 C n. 30 min
KATSO UUDEMMAT kuvat 10.5.2019…
LEIVONTA, Suolaiset PIIRAKAT…LOHI-KASVISPIIRAKKA. SUOSITTU. Tervellinen ja Herkullinen. Oma Suosikki
LISÄÄ JUUSTORAASTE 20 min. Piirakan pinnalle, PAISTA loppuun.
Juustoraaste lopuksi, ei pala ja tule kovaksi.
VAHDI. ÄLÄ POLTA.
VINKIT. Laita täytteitä omien makujen mukaan, lisää tai vaihtele erilaisia. Esim. Kasvisvaihtoehtona tai kinkku-ananas.
VINKKI. IDEA. VALIO RESEPTIT
VALIO…Reseptit
TEE ENSIN…
POHJATAIKINA VALMIIKSI
LISÄÄ kaikki aineet sekoituskulhoon. SEKOITA. Minä teen pienet taikinat, kuten makeat ja suolaiset piirakat käsin. Siis oikea käsi sekoittaa ja vasen auttaa mm. lisää jauhoja tarvittaessa. SEKOITA tasainen taikina.

TÄYTE
Minulla oli valmiiksi itse leikkaamia, lohi paloja. Kun tein uuni lohta viimeeksi. Pakasteessa oli vajaa, katkarapupussi.
SUOSITTELEN KOTIVARASTOA peruselintarvikkeista. Minulla on AINA KOTONA keittiön kaapissa, jääkaapissa ja pakasteessa ns. Vara elintarvikkeita jne.
LISÄKSI TARVITSET Valkosipuli kynsiä, kuorituista valkosipuleista ja pilkottuna. LAITAN reilusti valkosipulia, kun tykkään valkosipulista. VINKKI. EI kannata, aina käyttää valkosipulipuristinta vaan leikata veitsellä.
ERILAISET SIPULIT OVAT TERVEELLISIÄ JA HYVIÄ.
Kuori ja leikkaa sipuli.
LISÄÄ PAISTIN PANNULLE nokare voita. Lisää pilkotut sipulit ja paprikat. Kuullota.
LAITA täytteet, piirakka pohjan päälle tasaisesti levittäen. Päällimmäiseksi, pilkotut valkosipulit. LISÄÄ KERMA. Mausta.

VALMIS, ERITTÄIN HERKULLINEN LOHIPIIRAKKA ON VALMIS.
NAUTI&SYÖ heti lämpimänä. Maistuu myös kylmänä. Nam..
Olin kylässä, en voinut ottaa parempaa kuvaa, kun piti päästä heti Herkuttelemaan Piirakkaa Uuni tuoreena. Yritän parantaa edelleen esillelaittoa…
SUOSITTELEN LÄMPIMÄSTI.
Herkullista, helppo ja nopea valmistus.
Sopii Viikonlopuksi tai iltapalaksi.
HYVÄÄ&HERKULLISTA VIIKONLOPPUA KAIKILLE
Seuraavaksi Pääsiäisen Ruokaa ja Herkkuja. Mitähän valmistaisi Ruoaksi, JÄLIRUOKAPUOLI JA LEIVONNAISET OVAT HELPPOJA MINULLE. Tykkään&NAUTIN.
Nähdään. HYMY.