LEIVONTA. UUSI RESEPTI
KOTIKEITTIÖ HEINI…EKA KERTA VALMISTUS
OMENA-KANELIKEKSIT
IDEOITA&VINKKEJÄ KOTIIN…
MITÄS SYÖDÄÄN TÄNÄÄN…Tällä viikolla?
RESEPTIT. HALLOWEEN…INFO

RESEPTIT. Tuotteet. Ravitsemus. Yritys
UUTUUDET. IDEAT..
Korvapuusticookie, Luumuinen Tiramisu, Omenakakku, PROTEIINI Leivonnaiset ja juomat…
ILONA Valion Koekeittiö, KORVAPUUSTICOOKIE
KORVAPUUSTI PÄIVÄ 4.10.2106 jo 9..kerran…
Minun OMA VERSIO…
KANELI-OMENA KEKSIT
RESEPTI
200 g Leivinmargariiniä
2 dl sokeria
2 kpl kananmunia
n. 4 dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
TÄYTE
n. 100 g Leivinmargariiniä
Hienoasokeria ja Kanelia.
Lisäksi ITSE TEHTYÄ OMENAHILLOA tai valmista.
Vatkaa huoneenlämpöinen leivinmargariini ja sokeri, vaahdoksi. Käytä apuna käsivatkainta, kuten minä tai yleiskonetta.
Lisää kanamunat. Vatkaa sekaisin, reilu aika ja hyvin. Sekoita vehnäjauhojen sekaan leivinjauhe. Lisää jauhot pikkuhiljaa, seoksen joukkoon. Sekoita tasaiseksi, älä enää vatkaa.
PAISTA 175 C reilu 10 min. VAHDI, älä polta.
KEKSIT kovettuvat kyllä, jäähtyessään.

ALOITA LEIPOMINEN KUN TAIKINA ON VALMISTA….
JAA taikina kahteen osaan, on helpompi käsitellä. Painele ja kaulitse taikina levyksi. PAKSUUS noin 0,5 cm. Käytä apuna vehnäjauhoja ja pulikkaa, kaulinta.
Kun taikina levy on tasainen ja valmis. SEKOITA Leivinmargariinin sekaan kaneli ja sokeri. Tee tasainen seos. Levitä ensin sokeri-kaneli leivinmargariiniseos, tasaisesti koko taikina levyn alueelle. LOPUKSI ota lusikalla Omenahilloa ja levitä tasaisesti kaneli-sokerin päälle, koko taikinalevyn alueelle. Käytä apuna voiveitseä.
MINÄ TEIN EKA EKA KERRAN…Huomasin Leipoessa, että ensin kannattaa laittaa rasvaseos ja sitten vasta omenahillo. KUVIEN laatua ja tarkkuutta pitää edelleen seurata ja tarkastaa, Kaikki kuvat eivät onnistuneet. YRITÄN Opetella uuden järjestelmäkameran käytön ja harjoitella videon ottamista tässä Syksyn aikaan, ennen joulua. Olen Hidas oppimaan uutta. Opin kyllä, ajan kanssa.
SEKOITA leivinmargariini, sokeri ja kaneli hyvin sekaisin.
KÄÄRI RULLALLE valmis taikina, jolla on kaikki täytteet.
Kääri samlla tavalla, Ihan kuin tekisit Kääretorttua. ALOITA pitkältä sivulta, kääri tiukka rulla. LEIKKAA n. 0,5 – 1 cm paksuisia paloja. Riippuen kuinka paksuja keksejä haluat. Minä tykkään ohuista kekseistä, Maku asioita.
Siirrä valmiit palat leivinpaperin päälle, leivinpellinpäälle riittävän kauaksi toisistaan. Keksit leviävät paiston aikana.
PAISTA 175 C REILU 10 min.
JÄÄHDYTÄ. Irroita toisistaan, keksit kovettuvat jäähtyessään.
NAM. HERKULLISIA tuli. TYKKÄÄN. Olen, Perhe on syönyt jo melkein kaikki…nami
Ulkonäössä on vielä parantamisen varaa, mutta nämähän ovat Kotona&Itse tehtyjä Pipareita. MAKU on TÄRKEINTÄ, Ei ulkonäkö kotona ja itselle, Perheelle Leipoessaan. TAVOITE AINA… tehdä nättejä ja hyvän makuisia Leivonannaisia. Tekevälle Sattuu ja tapahtuu, aina Ei onnistu. HYMY
USKALLA EPÄONNISTUA ja HARJOITELLA. Uudestaan……… ja uudestaan. ”HARJOITUS Tekee Mestarin” vanhan Kansanviisauden mukaan. Minäkin Teen, leivon ja kokkaan uudestaan ja uudestaan, sellaisia reseptejä joista tykkään. HYMY


…
MINUN KOTI&SYKSYN TUNNELMIA…
Ensi viikonloppuna jatketaan vielä AJANKOHTAISIA Omean herkkuja ja Suolapaloja…LEIVOTAAN esim. Voitaikinasta.
OMENAHILLO…
RESEPTI
Dan Sukker n. 1 kg Hillosokeria
Reilu 2 kg omenoita
Vettä n. 3 dl
Minulla oli omakotitalon Puutarhan, pihan vanhoista omenapuista sekalaisia omenoita. Koot ja maku vaihtelevat, isoja ja makeita.
Kuori ja pilko omenat ensin.
Varaa hellalle ISO KATTILA ja kansi. Minulla oli n. 4 l Kotimainen, HACKMANIN kattila. SUOSITTELEN.

LISÄÄ ensin vesi kattilan pohjalle.
KAADA pilkotut omenat kattilaan. Laita hella päällen. 4-5 alussa.
Sekoita ja vahdi, ettei pala pohjaan. KEITÄ ja sekoita aina välillä.
Pienennä hellan lämpötilaa 4-3. Keitto aika n. 15 in. Jatka hauduttamista, kunnes omenalohkot ovat, kypsyneet ja menneet pienemmiksi.
SOSEUTA esim. Sauvavatkaimella, omenalohkot tasaiseksi soseeksi. VARO Kuumaa omenasosetta, Räiskyy helposti.
Kun omenasose on tasaista, lisää hillosokeri pikkuhiljaa ja sekoita samalla. Kiehauta. ÄLÄ polta. Hauduta n. 10 min.
NOSTA kauhan avulla valmis Omenahillo, puhtaisiin lasipurkkeihin. JÄÄHDYTÄ. Laita kansi kiinni tiiviisti. Säilytä jääkaapissa.
NAM. Yksinkertaista valmistaa itse erilaisia hilloja HILLOSOKERILLA. Teen myös raakahilloa tarvittaessa, joita en keitä.
NAM…ERITTÄIN HERKULLISTA.
Käy myös esim. Paahtoleivän tai pullan päälle levitettynä, Aamupuuroon ja Trendikkäisiiin kulhoihin. JUTTUA myös tulossa….
SUOSITTELEN LÄMPIMÄSTI
Nauttikaa SYKSYISESTÄ Säästä Raikkaassa ulkoilmassa. HERKUTELKAA Ajankohtaisilla&Terveellisillä ja Kotona valmistetuilla, Herkuilla ja Ruualla.
VOGUE Daily
ENSI VIIKOLLA jatketaan Ihania&Kiehtovia MUOTI Vaate&Asuste juttuja….
NÄHDÄÄN …HYMY
Tosi kiva idea, näyttää hyvältä! Kivaa vaihtelua perinteiselle hillosydän-keksille!!
xIida
p.s. Jos kiinnostaa, niin käyhän kurkkaamassa mun blogia, northboundkitchen.wordpress.com! :))
TykkääLiked by 1 henkilö
KIITOS Viestistä ja Tykkäyksestä. Olisi KIVA TIETÄÄ…Sinun nimi on? Huomenna KAALILAATIKKO Respti Blogissa. NÄHDÄÄN Hymy ☺
TykkääLiked by 1 henkilö