LEIVONTA RESEPTI
SUOLAINEN PIIRAKKA
2. POHJA
TÄYTTEITÄ VOI VAIHDELLA Oman maun mukaan.
KASVIS-KINKKUPIIRAKKA
POHJA
1,5 dl Leivinmargariiniä sulatettuna tai 150 g Leivinmargariiniä
2 dl Vehnäjauhoja
1 dl Kaurahiutaleita tai muita jauhoja
1 tl leivinjauhetta
TEE ENSIN Pohja taikina. Sekoita kaikkia aineeet vatkauskulhossa, Hyvin sekaisin.
LEVITÄ TAIKINA tasaisesti, piirakkavuan pohjalle ja reunoille.
TÄYTE
250 g Savukinkkusuikale ps …TAI JOULU KINKKUA tai KALKKUNAA
n. 200-300 g Pilkottua punaista ja keltaista paprikaa (1/2-1 kpl paprika)
2 kpl kananmunia
2-2,5 dl VALION Ruokakerma, esim. 3 juustoa
1-2 dl Juustoraastetta
MAUSTEITA Suola ja pippuri myllystä
PAISTO 200 – 225 C n. 40 min
LISÄÄ Juustoraaste pinnalle n. 10 min lopusta paistoajasta.
VAHDI, ÄLÄ polta.
KATSO aiempi SUOLAINEN PIIRAKKA RESEPTI,
LOHI-KATKARAPUPIIRAKKA Syksy 2016, erilainen pohja ja täyte….
VINKIT
TÄYTTEITÄ Voi vaihdella oman maun mukaan, esim. JOULUN AIKAISIA KINKKUA ja KALKKUNAA käyttää. Kasviksia sesonkien mukaan esim. PARSA on hyvin suosittua ja erilaiset kasvispiirakat.
VINKKEJÄ ja IDEOITA Kotikokkailuun ja leivontaan….
ESIM. AURA-PARSAKAALIPEKONI PIIRAS, KASVISLINSSIPIIRAS, Juusto- ja Avokadopiirakka… Katso linkki VALIO…RESEPTIT
ALOITA LEIPOMINEN ja PIIRAKAN VALMISTUS
Kuvassa näkyy Rahkapurkki, EI tarvitse ERILAINEN POHJA, kun aiempi resepti.
LEIVON pienet taikinat AINA käsin, minusta se on mukavaa ja samalla saa hyvän tuntuman taikinaan. Käsin taikinan tekemällä, tuntee ja tietää, TARVITSEEKO lisätä esim. nestettä tai jauhoja. Hyvä taikina on notkea, EI liian löysä eikä liian paksu ja jäykkä Leipoa.
LEVITÄ taikina tasaisesti PIIRAKKAVUAN pohjalle ja renoille. Valitsin vaihteeksi, suorakaiteen muotoisen PYREX piirakkavuan.
VALMISTA TÄYTTEET
Kun otat RUOKAKUVIA, huomaat etteivät kaikki kuvat ole selkeitä ja teräviä. Ruokaa tekemällä ja samalla itse kuvamaalla, Ruasta tulee lämpöä ja kosteutta, linssi höyrystyy, likaantuu jne.
Minulla oli tällä kertaa PAPRIKAT valmiina pilkottuina, pakkasesta otin pussit.
SUOSITTELEN pakastamista esim, leipiä, leivonnaisia ja ruokatarvikkeita, lihaa ja kasviksia. PAKKASESSA Elintarvikeket säilyvät kauemmin ja pitempään hyvinä ja helpottaa Ruan laittamista ja leipomista. EI tarvitse aina lähteä kauppaan hakemaan jotain, on valmiita usein tarvittavia elintarvikekeita kotona ja keittiössä, joista voi valmistaa ruokaa.
Minulla EI ollut enää JOULUISIA Kinkkua ja Kalkkunaa, joten Valmitsin tälläkertaa Piirakan Savukinkkusuikaleista. NAM…

Lisää kanamunat ja ruokakerma vatkauskulhoon ja sekoita. Vatkaa vispilällä kuohkea seos.
KAADA VALMIS kanamuna-ruokakerma seos tasaisesti, Kasvis-kinkkupiirakan alueelle.
Nestettä näyttää olevan reilusti, mutta EI hätää, Neste imeytyy kyllä Paiston aikana.
MAUSTA jos, et vielä ole maustanut.
PAISTO 225 C n. 30 min.
LISÄÄ JUUSTORAASTE Piirakan päälle, pinnalle.
PAISTA n. 10 min.
Minä käytän usein vanhoja juustoja, joita itse raastan Piirakoiden, leivonnaisten ja ruokien sekaan. VOI käyttää myös valmiita juustoraasteita, joita on Myymälöissä ja pusseissa erilaisia.
KUVASSA olen levittänyt JUUSTRAASTEEN piirakan päälle. PIIRAKKA TAKAISIN vielä uuniin ja paista loppuun.
LAITOIN Folion KUUMAN valmiin piirakan päälle….ja kuinakas kävikään?
No tietysti se otti jostakin kohdista kiinni folioon, joten Ulkonäkö EI ole Paras mahdollinen. AINA sattuu ja tapahtuu kun Koti kokkailee ja leipoo, se ei haitttaa. MAKU on aina tärkein. Minullekkin sattuu ja tapahtuu, vaikka olen harrastanut leivontaa ja ruan laittoa, jo lapsuudesta alkaen. ON välillä myös Omista Fiiliksistäkin ja Kodin, perheen häiritekijöistäkin riippuvaa, miten onnistuu.
KUVISTA näkyy miten VALMIS PIIRAKKA tarttui kiinni folioon, kun annoin piirakan olla vielä uunissa vaikka se oli valmis. Folio piirakan päällä, estää kuivumisen kun pitää piirakkaa vielä lämpimässä uunissa, odotaten ruokailijoita.
MAKU oli ERINOMAINEN&HERKULLINEN….NAM.
Olen innostunut leipomaan erilaisia Suolaisiapiirakoita, tämä on nyt toinen Meidän perheen suosikki piirakka. Olen nyt viimeiset kerrat leiponut tätä piirakkaa.
SUOLAINAINEN PIIRAKKA on Herkullista ja hyvää,
AAMU-, VÄLI- TAI ILTAPALANA.
SUOSITTELEN LÄMPIMÄSTI
MINUN Muoti&Elämäntyyli BLOGISSA….NYT Tälläviikolla oli KULTTUURI ajankohtaista, ELOKUVA PAINOTTEISESTI.
ENSIVIIKOLLA jatketaan muista aiheista, MUOTI, KULTTUURI jne.
Ensiviikonloppuna RESEPTI ja valmistetaan Pitkästä aikaa LETTUJA. Mutta minkälaisia ja millä täytteillä?
Kiitos Tykkäyksistä ja Seuraamisesta. Tykkään Kirjoitella ja suhrata KULTTUURIA ja Muotia. Seuraan tilastoja KYLLÄ…. Parhaimmat Jutut yli 80 katsomiskertaa ja viimeisimmät yli 40 kertaa….Tästä on vielä Tekemistä, parantamista&Suunta ylöspäin…
Ihanaa Vuoden 2017 alkua…❤😉👍NÄHDÄÄN….HYMY
TykkääTykkää
Kaunis Kiitos SEURAAJAT☺….Otahan Reippasti Yhteyttä ja Kommentoi, ANNA PALAUTETTA. Mikä on Blogissa hyvää ja mitä pitäisi vielä kehittää….Juttu vinkkejä?
ETSIN YHTEISTYÖKUMPPANEITA&Työtä, mahdollisuuksia…Nähdään HYMY
TykkääTykkää